Бездріжджовий хліб на заквасці з житнього борошна
Інгредієнти:
- закваска з житнього борошна - 4 ст. л. (повні)
- вода - 200 мл
- житнє борошно - 150 г
- пшеничне борошно - 220-250 г
- рослинна олія (в мене оливкова) - 2 ст. л.
- цукор - 2 ст. л.
- сіль - 2 ч. л.
Приготування бездріжджового хліба на заквасці з житнього борошна.
Існує думка (і я з нею погоджуюсь), що випічка на основі хлібопекарських дріжджів не є корисною для нашого організму. Тому кількість дріжджової випічки в харчуванні слід обмежувати. А оскільки хліб ми споживаємо щодня, – я його випікаю на основі закваски з житнього борошна. Такий хліб є корисний, поживний і, звичайно, смачний. І цим рецептом я хочу поділитися з Вами. За бажанням, хліб можна випікати з різними додатками: сушений базилік, коріандр, кмин, сухофрукти, горішки, насіння соняшника, льону, гарбуза і ін.
Хліб я випікала у формі для хліба, розміром 30х12 см. Із вказаної кількості інгредієнтів отримаємо буханку хліба вагою приблизно 650 г.
Закваску вийняти з холодильника і залишити на 30 хв. при кімнатній температурі, щоб вона прогрілась. Потім 4 повні ст. л. закваски викласти в окрему посудину.
Додати сіль, цукор і теплу (37–38 °С) воду. Ретельно перемішати.
До закваски додати олію, перемішати.
У велику миску просіяти пшеничне борошно, додати житнє борошно і перемішати.
До борошна потрохи влити закваску, розведену з водою, або навпаки, – борошно частинами додати до закваски, все перемішуючи ложкою, …
…а потім руками замісити м’яке еластичне тісто, яке трохи липне до рук. Прикрити його рушничком і залишити на 40–60 хв. в теплому місці.
Потім тісто ще раз трошки вимісити і сформувати з нього “ковбаску” (якщо тісто буде дуже липнути до рук, – притрусіть його борошном) і викласти у форму, змащену олією і присипану борошном. Хліб змастити олією, прикрити рушничком чи харчовою плівкою і залишити в теплому місці на 4–6 (залежно від температури в приміщенні) год. або залишити наніч, щоб тісто збільшилось в об’ємі майже втричі.
Можна пришвидчити процес підростання: на верхній ярус духовки (її вмикати не потрібно) з одного боку покласти форму з хлібом, прикриту рушничком / харчовою плівкою, а внизу, з іншого боку покласти каструльку з гарячою водою. Важливо,щоб каструля з гарячою водою не стояла під формою і не нагрівала її безпосередньо.
Хліб, що підріс, помістити у розігріту до 200 °С духовку на 20 хв., потім температуру зменшити до 180 °С і випікати ще приблизно 25 хв. За бажанням, під час випікання хліба на дно духовки можна покласти посудину (сковорідку, каструльку, тощо) з водою. Тоді готовий хліб буде мати грубшу скоринку.
Спечений хліб викласти на решітку, накрити рушничком і вистудити. Бездріжджовий хліб на заквасці з житнього борошна готовий.
Сподіваюсь, Вам сподобається. Смачного!
Кількість переглядів: 69664
Автор рецепту: Люба
Дата додавання: 2014-10-22
Поділіться рецептом з друзями :)
Коментарі до цього рецепта (44):Хліб дійсно смачний. Дякую!
Хліб смачний, дуже дякую за рецепт :-)
Рада, що Вам сподобався рецепт. На здоров’я :)
Люба, а рецепт самої закваски будь ласочка. Я почала робити сама, але є питання.
Рецепт закваски вказано в інгредієнтах і в передмові також :) Посилання підкреслене і виділене коричневим кольором.
А якщо я хочу зробити кілька буханок хліба, то потрібно збільшити кількість всіх продуктів чи для кожної буханки робити окреме тісто? Я печу хліб вперше)))
Потрібно лише збільшити кількість інгредієнтів, але так як Ви печете хліб вперше, я б радила розпочати з однієї буханки :)
Скажіть будь ласка чи можна цей хлібчик готувати лише з житньоі муки, щоб не використовувати пшеничну через алергію?
Наталіє, я пекла хліб лише з житньоно борошна. Але він виходить зовсім не такий, як хліб за вищеподаним рецептом: тісто майже не росте і, в наслідок чого, після випічки хліб виходить не пухкий і часто вологий. Але Ви спробуйте, можливо, у Вашому випадку, це не буде таким великим мінусом :)
Люба, а якщо я хочу взяти більше муки щоб спекти більше хліба (наприкл. 2 кг) тоді і закваски потрібно пропорційно більше чи виросте хліб і на чотирьох ложках? P.s.дякую за Ваш рецепт, пік вже три рази і всі хто пробував дуже хвалили!
Якщо Ви збільшуєте у 2 рази кількість інгредієнтів, то і закваски потрібно взяти у два рази більше, тобто 8 ложок. А можна зробити по-іншому: у велику миску викласти 4 ст.л. закваски, до неї додати воду, цукор, сіль у подвоєній кількості. Все перемішати до однорідного стану. Потім додати подвоєну кількість житнього борошна, перемішати і залишити в теплому темному місці на 1-2 год., щоб розмножились бактерії. Ну а далі додати подвоєну кількість пшеничного борошна і замісити тісто. Якщо виникнуть ще якісь запитання, – звертайтесь, буду рада допомогти :)
Скажіть будь ласка, хліб у мене вийшов глизявим, усе робила по рецепту, може муки меньше треба було брати, я взяла 250 г?
Юліє, я не зовсім зрозуміла питання. В рецепті вказано 150 г житнього борошна і 220-250 г пшеничного борошна. Ви ж написали лише про 250 г і не вказали якого саме борошна.
Дуже дякую за рецепт. Хліб дуже смачний! Любо, а чи не знаєте інших рецептів хліба на основі цієї закваски? Наприклад, гречаного. Буду вдячна за відповідь.
Юліє, на здоров’я! Хліб я випікаю тільки за вищеподаним рецептом, але час від часу урізноманітнюю його додатковими компонентами: сушений базилік, насіння льону, соняшника, гарбуза і ін.
Я вже більше півроку печу цей корисний хліб за приблизною рецептурою та не можу зрозуміти: чому у мого смачного хліба на 2-3-ій день починає майже з усіх сторін лущитися скоринка ?! ...
Володимире, я не знаю точної відповіді на Ваше питання, але думаю, що це не є великою проблемою. Чи не так? :)
Дякую дуже смачно.
Дякую за рецепт. Хліб виходить дуже смачний. Я ще додаю просмажене насіння кунжута, мені так більше подобається:) Але в мене хліб не такий пишний як хотілося б. На фото виглядає досить м’яким, а в мене такий тугенький, щільненький не такий повітряний (не знаю як правильно пояснити). В чому може бути причина? Може в мене надто великі 4 ложки закваски? Все інше строго по рецепту. Хоча цей нюанс не заважає хлібові мати ще один недолік – він швидко закінчується))))
Інно, спробуйте замісити більш еластичне (не таке круте) тісто і/чи замість 1-2 ст. л. житнього борошна, додати таку ж саму кількість пшеничного.
Доброго дня. Скажіть, Ви печете у металевій формі? Я десь читала, що «живий» хліб не можна в металевій..а у силіконовій у мене не виходить.
Доброго дня Тоню. Так, хліб я печу в металевій формі. Стосовно того, в чому краще випікати, то керамічна форма, на скільки мені відомо, найкращий варіант.
Доброго дня. Напишіть, будь ласка, рецепт з використанням лише житнього борошна. В мого сина алергія на пшеничне. Дякую.
Доброго дня, Алло. Для випікання хліба лише з житнього борошна можете скористатись вище поданим рецептом, відповідно замінивши пшеничне борошно житнім. Однак приготування хліба з житнього борошна має свої особливості. По-перше, житнє борошно майже не містить клейковини, завдяки цьому тісто з нього не потрібно довго вимішувати. По-друге, таке тісто завжди липке, і з ним важче працювати. По-третє, для хорошого, пористого житнього хліба, тісто має бути більш рідке. І наостанок, житній хліб слід випікати довше (близько 1 год. 10 хв.) і при нижчій температурі (160-170 °С), ніж хліб з додаванням пшеничного борошна. Сподіваюсь, скориставшись цими порадами, у Вас вийде смачний, запашний та поживний хлібчик :)
Дякую за рецепт))) Хлібчик дууууууже смачний!
Скажіть, будь ласка, в чому може бути річ? В духовці хліб піднімається дуже доьре, але після того, як він полежить 2-3 години на столі, він опцскається. Дякую.
Олексію, на жаль, я не знаю в чому причина. В мене такого не траплялося, хоча хліб печу регулярно.
Реальний рецепт, смачний хліб. Подяка від сім’ї. Рекомендую всім.
Люба, доброго дня! Випадково знайшов сторiнку з Вашим рецептом житнього хлiба. Шiсть дiб закваску готував. На протязi мiсяця все робив по рецепту. Тiсто замiшую, потiм ставлю на шiсть годин пiдходити. Потiм в електропiч. Хлiбини виходять пухкi та високi. Тут треба натхнення й терпiння. Одна порада жiнкам:- замiшуйте тiсто руками, не застосовуйте залiзного посуду та ложок. Вiд тепла ваших рук хлiб гарненькiй буде. Дякую за рецепт. Смачного!
Пекла хліб. Вдалося на третій раз, дуже смачно! Перші рази не вдавалось, використовувала борошно дворічної давності (мабуть в цьому причина). Раджу всім з якістю борошна не експериментувати)) Також невеличке спрощення рецепта від мене: я засипали всі інгредієнти в тістоміс одночасно, вимісила і дала вистоятись 8 год. а тоді пекла. Все працює)) дуже смачно. Дякую за рецепт!!!
Скажіть будь ласка, після того коли я відібрала 4 ложки закваски, що з нею робити? В холодильник чи додати ще муки і воду і нехай бродить?
Галино, додати 4-5 ст. л. житнього обдирного борошна і залишити приблизно на 5 год. в теплому темному місці, щоб закваска дозріла.
Який режим в електропечі, з перелічених далі вибирати: нагрів знизу, нагрів зверху, вентилятор. Чи все разом?
Йосиф, я випікаю хліб у звичайній газовій духовці, тому на режимах електропечі не дуже розуміюся... Експерементуйте :)
Хліб получився дуже ароматний, пухкий, смачний і корисний. Робила все строго по рецепту, єдине що від себе додала, це – молитву, звичайно, а ще, перед тим, як закласти в форму обвалялала тісто в присипці з кунжуту, льону і соняшникового насіння. Ням-ням, смакота! Хто куштував цей хлібчик замовляє, щоб пекла ще, так що в холодильник ставити закваску не прийдеться :) Щиро дякую за рецепт! Здоров’я і Божого Вам благословення!
Оксано, дякую за такий гарний відгук! І всього Вам найкращого!
Дякую за рецепт, ще не пекла, але дуже хочу спробувати. Питання наступне: чи можна пекти без цукру для більшої «корисності»? Або білий цукор замінити коричневим?
Галино, можна замінити коричневим цукром або медом. А можна цукор взагалі не додавати, в такому випадку тісто буде трохи довше підростати.
Рецепт не сподобався, тісто не виросло, солі багато на таку кількість. Видаляю рецепт.
Пані Любо, чи можна використовувати пшеничне цільнозернове борошно замість звичайного білого пшеничного?